Jarosławiec i okolice

Przystanek Lato położony jest w Jarosławcu, malowniczej wiosce wypoczynkowej i rybackiej położonej na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Mieszka tu na stałe jedynie około trzystu mieszkańców. Większość z nich trudni się, tak jak przodkowie przed wiekami, rybołówstwem oraz zbieraniem „złota Bałtyku”, czyli bursztynu.

Najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu Jarosławca – jest zabytkowa latarnia morska, której światło widoczne jest z odległości 24 mil morskich. Jest to jedna z 9 latarni na polskim wybrzeżu. Z jej balkonu szczytowego, znajdującego się na wysokości 33 metrów, rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na morze i dwa przybrzeżne jeziora.

Jarosławiec otaczają sosnowe lasy (m.in. sosna czarna, modrzew, daglezja). Przeważa roślinność wydmowa (m.in. mikołajek nadmorski). Brzegiem, na odcinku ok. 2 km, ciągną się klify dochodzące do 45 m wysokości.

Jarosławiec ma piękne piaszczyste plaże. Warto wybrać się na nie, nie tylko w upały, ale także po sztormach, w poszukiwaniu bursztynu. Nieopodal nadbrzeża cumują kolorowe kutry, a rybacy oferują świeżutkie ryby prosto z morza. Dalej, niebieski stateczek wypływa na wycieczki w morze, podczas których można nacieszyć oczy widokiem klifu w całej okazałości. Naprawdę warto! Brzegi klifowe ciągną się przez 2 kilometry i dochodzą miejscami aż do 45 metrów wysokości, gdzie znajdują się punkty widokowe na morze.

Dwa kilometry za Jarosławcem klif opada i pozostawia turystom długi pas pięknej, szerokiej, piaszczystej plaży. Porośnięty jest roślinnością wydmową z chronionymn na czele z mikołajkiem nadmorskim. Więcej o plaży w Jarosławcu.

Atrakcje okolicy
 • Aquapark w Jarosławcu na terenie ośrodka Panorama Morska. Kryty basen z rwąca rzeką, a także odkryty ze sztuczną falą
 • W Jarosławcu latem pojawia się wesołe miasteczko, figloraj, paintball, zjeżdżalnie wodne na plaży, szkółka jazdy konnej (kalendarz imprez w Jarosławcu).
 • Szkoła żeglarstwa w Jezierzanach.
 • Skansen w Klukach.
 • Dolina Charlotty, w której jest ZOO z Krainą Bajek, Fokarium, Park Linowy. Odbywają się tam także koncerty Legend Rocka
 • Słowiński Park Narodowy z największymi w Europie ruchomymi wydmami.
 • Rowokół (115 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie Pobrzeża Słowińskiego, położone obok wsi Smołdzino, rezerwat krajobrazowy. Ze szczytu widoczna jest panorama Słowińskiego Parku Narodowego. Rowokół nosi nazwę „Świętej Góry”, było to miejsce obrzędów staropogańskich.
 • Neoromański kościół w Rowach z 1848r., zbudowany z głazów polodowcowych oraz XIX wieczne drewniano-gliniane chaty i niewielki port rybacki.
 • Kościół w Smołdzinie z 1632 r. (wieża z 1694r., dzwon gdański z 1706 roku)
 • W okresie wakacyjnym z pobliskiej Ustki odbywają się jednodniowe rejsy na duńską wyspę Bornholm, zaś dla wędkarzy organizowane są rejsy kutrami rybackimi po Bałtyku.
 • W pobliskim Darłowie znajduje się kryty park wodny, który można odwiedzić, w razie złej pogody.